Bydlím v centru

04.06.2015 20:43

    Nejsem rasista. Nevadí mi jiné národnosti, nemám problém s barvou pleti a se státní příslušností. S čím mám problém, jsou změny. Přesně změny našeho města. Ale jenom některé. Nevadí mi krásně vydlážděná pěší zóna ani pnoucí se rostliny na sloupech kolem ní. Nevadí mi ani tři otevřené zahrádky v centru. Vadí mi to, v co se proměňuje náš střed.
    Dnes jsem náhodou přišla na to, že přibyla jedna nová reklamní cedule, která je výsměchem češtině. Přecházím silnici a naproti mně nový červenožlutý, velký nápis hlásá: Šipky - fobálek. Myslela jsem, že mě trefí. Neměla by být pro podnikatele z cizích zemí povinná znalost pravopisu českého jazyka? Ale proč by měla být, když vedle zkomolených reklamních poutačů jsou některé psány v jazyce anglickém. Takže vedle fobálku máme Neils. Neils jsou ještě jedny kousek dál, hned vedle Slevěnky. Tam se dostaneme, když půjdeme kolem dvou second handů a jedné Lidovky. Také můžeme projít kolem vinotéky, ve kterých sedí celé odpoledne štamgasti a marně přemýšlím, kam chodí na WC. No toto asi nevyřeším, takže pokračuji v popisu naší hlavní části města. Ano, máme tady ještě jednu samoobsluhu, tabák, lékárnu, cukrárnu, optiku a na rohu papírnictví s cizím názvem. A všechny tyto obchůdky jsou prostřídány obchody, ve kterých koupíme od umělé, jásavě barevné kytky až po oblečení a obutí. Má to jen jednu nevýhodu. Prodavači neumí pořádně česky a strašně tam smrdí guma.
    Ještě, že tady máme dvě prodejny masa, ve kterých česky zřejmě všichni rozumí a přesto nám toho dají víc, aby náhodou nepochybělo.
Možná si zvykneme i na to, že nám někdo przní naše město a za pár let nám nebudou vadit nápisy jako Léhárna, Oklika a Curárna. Ale to bych opravdu nerada.